IPL, choć technicznie nie zawiera lasera, jest czasami nieprawidłowo określany jako "depilacja laserowa". Metody oparte na IPL, czasami nazywane "fotoepilacją", wykorzystują ksenonowe lampy błyskowe emitujące światło o pełnym widmie. Systemy IPL zazwyczaj wysyłają fale o długości od 400 nm do 1200 nm. Filtry są stosowane do blokowania krótszych długości fal, wykorzystując w ten sposób tylko dłuższe, "czerwone" długości fal do zastosowań klinicznych. IPL oferują pewne zalety w stosunku do lasera, głównie w czasie trwania impulsu. Podczas gdy lasery generują krótkie impulsy w celu symulacji dłuższego impulsu, systemy IPL mogą generować szerokości impulsów do 250 ms, co jest przydatne w przypadku celów o większej średnicy. Niektóre z obecnych systemów IPL okazały się bardziej skuteczne w usuwaniu włosów i naczyń krwionośnych niż w przypadku wielu laserów.
Intensywne pulsacyjne światło IPL jest urządzeniem stosowanym w kosmetyce i medycynie do wykonywania różnych zabiegów na skórze w celach estetycznych i terapeutycznych jak depilacja, fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień, łagodzenia trądziku. Technologia ta wykorzystuje wysokowydajne lamp błyskowe emitujące światło w szerokim zakresie spektrum od 400 do 1200 nm. Stosuje się różne filtry aby uzyskać określoną długość fali do konkretnego zastosowania. Te różne długości fal są ukierunkowane na określone struktury np. melaniną we włosach lub oksyhemoglobiną w naczyniach krwionośnych, które są ogrzewane i absorbowane przez organizm.
IPL ma pewne podobieństwo z zabiegami laserowymi, ponieważ obie wykorzystują światło do ogrzewania i niszczenia swoich celów. Ale w przeciwieństwie do laserów, które wykorzystują pojedynczą długość fali (kolor) światła, która zazwyczaj pasuje tylko do jednego chromoforu, a więc tylko do jednego warunku, IPL wykorzystuje szerokie spektrum, które po zastosowaniu z filtrami pozwala na użycie go w kilku warunkach. Pierwsze medycznie potwierdzone zastosowanie światła IPL zostało zatwierdzone w 1995 roku do leczenia teleangiektazji, po czym szybko rozprzestrzeniła na kolejne różne zastosowani medyczne i kosmetyczne. Leczenie jest ogólnie bezpieczne i skuteczne, ale mogą wystąpić powikłania, takie jak przebarwienia. Polichromatyczne światło może dotrzeć do wielu chromoforów w ludzkiej skórze: głównie hemoglobiny, wody i melaniny. Powoduje to selektywną fototermolizę celu, którym mogą być naczynia krwionośne, komórki pigmentowane lub mieszki włosowe.
Spójne monochromatyczne światło IPL może usuwać włosy, najskuteczniej ciemne włosy. Istnieje wiele nazw tego urządzenia jak E-light, ELOS, M-Light
Szerokie spektrum światła działa na powierzchnię skóry, kierując ją na melaninę. Światło to przesuwa się po skórze, dopóki nie uderzy we włosy lub mieszek włosa (korzeń). Mieszek znajduje się zwykle tam, gdzie znajduje się najwyższe stężenie melaniny. Gdy światło jest pochłaniane, mieszek i większości włosa są ogrzewane, niszcząc brodawkę wytwarzają włosy. Twierdzi się również, że konwersja ciepła następuje bezpośrednio w ciemniejszych naczyniach włosowatych, które doprowadzają krew do mieszków włosowych.
W tym samym czasie nie wszystkie mieszki włosowe są "aktywne", a leczenie może mieć wpływ tylko na aktywne mieszki włosowe. "Nieaktywne" mieszki włosowe można leczyć, ponieważ stają się one "aktywne" w miarę upływu czasu. W przypadku zabiegów IPL wymagane jest średnio 8-10 zabiegów w celu usunięcia najbardziej widocznych włosów. Nie istnieje żaden pewny wyznacznik ilości zabiegów, wszystko zależy od użytego sprzętu i typu skóry pacjenta. Obszar do leczenia powinien być czysty ogolony i bez oparzeń słonecznych. Sesje leczenia są zwykle w odstępie od 4 do 6 tygodni. W przeciwieństwie do tego, co często twierdzi się, fotoepilacja nie jest trwałą metodą usuwania włosów, ale stałą metodą redukcji włosów. Chociaż zabiegi IPL trwale zmniejszą całkowitą liczbę włosów na ciele, nie spowodują trwałego usunięcia wszystkich włosów.
Dlatego w naszym salonie depilacja laserowa Lublin wykonywana jest laserem diodowym Vectus który redukuje i trwale usuwa owłosienie na skórze pacjenta.